اخذ کارت بازرگانی

یکی از مدارک اصلی که در رابطه با مبحث واردات / صادرات کالا الزام داشته و جزو یکی از ارکان اساسی این مقوله میباشد (  کارت بازرگانی  ) است  که توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران توسط مرکز و یا شهرستانها به نام متقاضیانی که واجد شرایط باشند صادر میگردد .

 

کارت بازرگانی ،مجوزی است که به دارنده آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی به موجب ماده ۲ قانون صادرات و واردات مصوب ۱۳۷۲/۰۴/۰۲ مجلس شورای اسلامی اجازه داده می شود به امر تجارت خارجی بپردازد .بر اساس مقرراتی که در حال حاضر در دست اجراست اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یکسال می باشد . تمدید کارت بازرگانی با ارائه مدارک لازم برای برای مدت مذکور انجام می گیرد و در دفعات بعد نیز به همین ترتیب ادامه می یابد.

 

کاربردهای کارت بازرگانی:

.۱ثبت سفارش و ترخیص کالا

.۲واردات از مناطق آزاد

.۳مبادرت به حق العمل کاری در گمرک

 .۴صادرات کلیه کالاهای مجاز

ضمناً داشتن کارت بازرگانی برای واردات / صادرات الزامی بوده که حین ثبت سفارش کالا جزو مدارکی است که توسط بانکها از متقاضی اعتبار درخواست میگردد .

صدور کارت بازرگانی:

برای صدور کارت بازرگانی دائم باید از طریق اداره کل ثبت شرکتهای محل اقدام به اخذ اظهارنامه ثبتی و گواهی پلمپ دفاتر  نمود و سپس به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن یا اتاق تعاون مرکز استان محل فعالیت بر حسب مورد مراجعه نمود ، پس از تکمیل پرونده و امضا کارت در اتاق مربوط جهت تایید نهایی به اداره کل بازرگانی استان مربوطه مراجعه کرد . کارت بازرگانی شرکت های خارجی جهت تایید به اداره کارت بازرگانی وزارت  ارسال می شود .

به موجب تصویبنامه شماره ۸۰۱۶۳/ت/۶۸۶۶۳ مورخ ۱۷/۱۲/۷۶ *** شرکتهای تعاونی باید کارت بازرگانی خود را از اتاقهای تعاون جمهوری اسلامی ایران دریافت نمایند .

 

شرایط اخذ کارت بازرگانی  :

الف /  اشخاص حقیقی ایرانی

• داشتن حد اقل ۲۱ سال تمام .

• برگ پایان خدمت نظام و یا برگ معافیت برای اقایان.

• داشتن سه سال سابقه فعالیت های تجاری / تولیدی به تائید دونفر از دارندگان کارت بازرگانی و یا داشتن مدرک مجوز تولید صادره یکی از وزارتخانه متبوع.

• داشتن محل کسب (متناسب با رشته فعالیت) اعم از ملکی / استیجاری.

• داشتن دفاتر قانونی با ارائه اظهار نامه های ثبتی.

• داشتن حساب جاری معتبر نزد یکی از بانکهای عامل کشور.

 

سه ردیف اخر که با رنگ ابی مشخص گردیده معمولاً در رابطه با شرکتهای متقاضی اخذ کارت الزام خواهد داشت.

ب / اشخاص حقیقی غیرایرانی

• داشتن کلیه شرایط مقرر برای اشخاص ایرانی به استثنای” برگ پایان خدمت نظام / معافیت”.

• داشتن پروانه کار و اقامت معتبر .

 

 اگر تمایل به اخذ کارت بازرگانی دارید کافیست با شرکت ثبت پایتخت تماس بگیرید تا در کمترین زمان به مقصود خود برسید.

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به ثبت پایتخت می باشد . 

طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه